Vesnice Hynkov je součástí obce Příkazy, boužel Příkazy se chovají jako by byly samostatná jednotka a to je velice smutné.
V případě zájmu o spolupráci, či dotazu k blogu kontaktujte administrátora hynkov@gmail.com

ŠKOLA

17. července 2007 v 13:48 | M.P. |  HISTORIE
V roce 1907 při zcelování pozemků byl nově vytýčen chodník do Nákla, byl delší než původní, po kterém chodili žáci do školy a navíc vedle něj vznikl hluboký odvodňovací příkop, nebezpečný při zimní cestě. Proto se téhož roku, 30. prosince, konala schůze na Hynkově, která rozhodla o stavbě školy. Následujícího roku, 10. června, získala obec souhlas se stavbou od zemské školní rady v Brně, stavební plnány dodal a stavbu vedl stavitel F.B. z Horky a škola byla postavena. Její postavení zaznamenal kronikář obce:"...koncem září na místě nezdravého močálu uprostřed vesnice vypínala se krásná školní budova jako klícka..."
1908, 27. září, se konalo slavnostní svěcení školy, měla dvě učebny, možnost zřídit třetí učebnu. Prvním učitelem se stal A.L. V prvním školním roce ji navštěvovalo 46 žáků, z toho 21 děvčat. V roce 1913 získala škola vlastní zahradu. O 10 let později se úředně změnila na dvojtřídku, ale dvě třídy měla již od roku 1920.
V roce 1945 byla vyklízena pro válečné potřeby a o dva roky později proběhly na škole rozsáhlé opravy.
Roku 1950 dostala škola pozemek o výměře 40 arů vedle č. 99, kde vznikla nová školní zahrada a hřiště.
V roce 1976 vyučování skončilo.
Budova sloužila jako veřejná knihovna, byl zde byt a od roku 1980 zde jednou měsíčne ordinovala obvodní lékařka. Po roce 1990 zde byl krátce obchod a roku 1997 byla školní budova upravena na malometrážní byty pro občany postižené povodní. Stále ale zůstává jednou z přirozených dominant obce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ajjinkas Ajjinkas | E-mail | 4. března 2008 v 8:40 | Reagovat

jo je to dobry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama