Vesnice Hynkov je součástí obce Příkazy, boužel Příkazy se chovají jako by byly samostatná jednotka a to je velice smutné.
V případě zájmu o spolupráci, či dotazu k blogu kontaktujte administrátora hynkov@gmail.com

HYNKOV

14. července 2007 v 22:28 | M.P. |  HISTORIE
HYNKOV
Hynkov, podobně jako Příkazy, je v nejstarších písemných pramenech uváděn jako majetek drobné šlechty, ale v roce 1579, součastně se Skrbení, se stal majetkem města Olomouce. Společnou historii měl se Skrbení až do roku 1864, kdy se Hynkov osamostatnil a jako samostatná obec vystupuje až do roku 1960. Od tohoto data je součástí Příkaz. V roce 1908 obec nechala postavit školu, stavba trvala 3 měsíce a nejvíce žáků měla hynkovská škola roku 1918 (94 žáků). Zrušena byla v roce 1976. Dominantou Hynkova je zvonička, která nahradila v roce 1931 původní stavbu, dřevěnou zvoničku, která se dochovala jen na snímcích z ateliéru příkazského fotografa F.N. Vznik zvoniček často souvisel s prvními protipožárními předpisy z poloviny 18. století a zvuk zvonu z hynkovské kapličky provázel všední i mimořádné události v životě obce.
Starou tradici mlynářství na řece Moravě připomíná dodnes budova mlýna v Hynkově. Jde o poslední stavbu z řady mlýnů, které na tomto místě stály. Mlýn v Hynkově se ostatně uvádí i při první písemné zmínce o obci z roku 1437. Vodní kolo nahradila před víc jak půl stoletím vodní turbína a elektřina zde vyráběna sloužila od roku 1921 celé obci.
Hynkov leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Litoveské Pomoraví. Vedle zemědělství byli obyvatelé mnohem více spojeni s lužními lesy a řekou, k životu obce patřil i rybolov a práce v lese.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Andrej Andrej | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 7:27 | Reagovat

Docela jsem o tom četl a souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama